Loading...

Odchudzanie – dlaczego waga stoi w miejscu

Jak jeść i ćwiczyć by schudnąć bez efektu jojo? Każdy, kto kiedykolwiek próbował schudnąć, wie, jak frustrujące może być, gdy waga nagle przestaje spadać. Nawet jeśli stosujemy się do planu żywieniowego i regularnie uprawiamy aktywność fizyczną, zaleconą przez trenera personalnego nasza waga może zatrzymać się na stałym poziomie przez dłuższy czas. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby przyspieszyć spalanie tłuszczu?

Powody zatrzymania spadku wagi

Jednym z najczęstszych powodów, dla których waga przestaje spadać, mimo wprowadzonego deficytu energetycznego jest to, że organizm przyzwyczaił się do naszej diety i rutyny treningowej. Nasz organizm jest zdolny do adaptacji, a to oznacza, że jeśli jemy regularnie te same produkty i wykonujemy te same ćwiczenia, nasze ciało może przestać reagować tak samo jak na początku. Dlatego warto wprowadzić do naszej diety zmiany, np. włączyć do niej więcej warzyw i białka, a ograniczyć węglowodany i tłuszcze. Może być tu szczególnie pomocna wizyta kontrolna u dietetyka lub konsultacja ze swoim trenerem.

Innym powodem może być fakt, że pomijamy ważne elementy w naszej diecie. Jeśli nasz organizm nie otrzymuje wszystkich niezbędnych składników odżywczych, może to wpłynąć na nasze tempo przemiany materii a w efekcie na redukcję.  Spędźcie w kuchni trochę więcej czasu i zadbajcie o odpowiedni balans makroskładników w jadłospisie.

Zostając przy elementach naszego menu należy zwrócić uwagę na retencję wody w naszym organizmie. Zatrzymywanie płynów w naszym organizmie może spowodować, że spadek masy ciała stanie w miejscu. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć wiele czynników m.in. hormony czy ilość soli w naszej diecie. W dłuższej perspektywie czasu, wysoka zawartość soli w posiłkach sprawia, że tkanki zatrzymują w sobie więcej wody więc mimo regularnych treningów i wyliczonego deficytu kalorycznego nie widać efektów podjętego wysiłku.  

Podczas redukcji powinniśmy przykuć uwagę do regularność posiłków. Częste pomijanie posiłków lub nieregularne ich spożywanie może spowodować, że nasze ciało przechodzi w tryb oszczędnościowy, co oznacza, że spala mniej kalorii czego efektem jest wolniejsza utrata masy ciała. Dlatego warto spożywać 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu.

Aktywność fizyczna i sen

Kolejnym powodem może być brak spontanicznej aktywności fizycznej lub wykonywanie tych samych ćwiczeń przez dłuższy czas. Nasze ciało potrzebuje różnorodności, aby przyspieszyć tempo spalania tłuszczu. Zatem należy wprowadzać raz na jakiś czas zmiany w planie treningowym. 

Istotnym elementem odchudzania jest również sen. Brak odpowiedniej regeneracji może wpłynąć na tempo przemiany materii i spalania tkanki tłuszczowej. W związku, z czym pamiętajcie o odpowiedniej higienie snu.

Mental

Ważne jest również, aby pamiętać, że proces odchudzania to długoterminowy cel, a nie chwilowa zmiana. Warto więc zachować cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Może się zdarzyć, że waga nie będzie spadać przez jakiś czas, ale ważne jest, aby nie poddawać się i kontynuować swoje wysiłki. Pamiętajmy także, że każdy organizm jest inny, więc czasami może nam zająć trochę dłużej, aby zobaczyć efekty naszej pracy. 

Podsumowując, jeśli chcemy przyspieszyć spalanie tłuszczu i uniknąć stagnacji w odchudzaniu, warto wprowadzić do naszej diety zmiany, regularnie spożywać posiłki, dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, uprawiać różnorodne formy aktywności fizycznej, zadbać o odpowiednią ilość snu i być wytrwałym w naszym dążeniu.

Szukasz trenera personalnego który poprowadzi twoją metamorfozę? Zapraszamy do nas! a może ?
Znasz ludzi , którzy marzą o szczupłej sylwetce lub chcą nabrać trochę mięśni ? A nie do końca wiedzą jak się do tego zabrać? Zachęć ich do zmiany !
Będzie nam bardzo miło, jeżeli udostępnisz ten artykuł na swoim Facebooku. Dziękujemy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *